Galambegészségügy Blog

Ez a blog ezen a honlapon nem bővül tovább. Az új cikkek és bejegyzések a   galambdoktorklub.hu    honlapomon jelennek meg.

  • Összes
  • 1. Baktériumok
  • 2. Vírusok
  • 3. Paraziták
  • 4. Anyagforgalom
  • 5. Érdekes esetek
  • 6. Hírek, egyebek

A koronavírus-járvány és a galambászat

A koronavírus-járvány tanulságai – galambász szemszögből Minden rosszban van valami jó, szokták mondani, és így van ez ezzel a járvánnyal is. Csak egyetlen példa: milyen …

tovább

Elevenszülő galamb?!

 Elevenszülő galamb?!… avagy bepillantás az evolúció titkaiba…    Figyelem! Ebben a cikkben egy galamb boncolásának képei láthatók! Csak akkor nézze tovább, ha ez nem okoz …

tovább

Mérgezések

Mérgezést galambok között nagyon sokféle anyag okozhat, ennek megfelelően a mérgezési tünetek nagyon változatosak lehetnek. Annál inkább, mivel ide sorolhatjuk a galambtartó által okozott mérgezéseket …

tovább

Fehérjék, aminosavak

A fehérjék olyan óriásmolekulák, amelyek kisebb molekulákból, úgynevezett aminosavakból épülnek fel. A szervezet a takarmánnyal felvett növényi és állati fehérjét először ezekre az építőkövekre bontja …

tovább

Mikroelemek, nyomelemek

A mikroelemek és a nyomelemek onnan kapták nevüket, hogy környezetünkben és az élő szervezetekben a többi elemhez képest kis vagy nagyon kis mennyiségben vannak jelen. …

tovább

Makroelemek

Makroelemeknek nevezzük azokat az elemeket, ásványalkotókat, amelyekből viszonylag nagy mennyiségben van szüksége a szervezetnek. A galambok vonatkozásában leginkább a kalcium, a foszfor és a magnézium …

tovább

Vitaminok

A vitaminok az állatok és az ember számára nélkülözhetetlen vegyületek, melyekre az anyagcsere-folyamatok során van szükség. A vitaminokat a galambok vagy készen kapják a takarmánnyal, …

tovább

Külső paraziták

Széles körben elterjedt élősködők. Az ízeltlábúakhoz tartoznak: vannak közöttük rovarok, mint pl. a tolltetvek, és vannak pókfélék, mint az atkák és kullancsok. Kártételük változatos és …

tovább

Belső férgek

A galambok bélrendszerében orsó-, hajszál- és galandférgek egyaránt megtelepedhetnek. Kártételüket elsősorban a tápanyagok elszívásával, illetve mérgező anyagok termelésével okozzák. Súlyos esetben elhullást is okozhatnak.   …

tovább

Kokcídiózis

A kokcídiózist egysejtű paraziták, a bélben élősködő kokcídiumok okozzák. Sok gerinces állatfajt képesek megbetegíteni, közöttük a galambokat is. Az egyes kokcídiumfajok jellemzően meghatározott állatfajokat betegítenek …

tovább

Sárgagomb betegség

 Az úgynevezett sárgagomb-betegség okozója egy egysejtű parazita, a Trichomonas gallinae.  Súlyos veszteségek okozására képes, a galamb szervezetének több szervét is megtámadhatja. A felnőtt galambok általában …

tovább

Galambherpesz

A galambherpesz elsősorban a fiatal korosztály vírus okozta betegsége, mely 10% körüli elhullási aránnyal is járhat. A betegség jellemzően a második hónapos életkortól kezdődően szokott …

tovább

Adenovírusok

   Az adenovírusok két típusa okoz galambokban megbetegedéseket, ezeket hagyományosan római számokkal (I-es és II-es típus) jelöljük. Az I-es típusú adenovírus fiatal galambokban okoz megbetegedéseket, …

tovább

Galambhimlő

A himlőt a galambok között jellemzően vérszívó ízeltlábúak, különösen szúnyogok közvetítik, de atkák is terjeszthetik. A himlő vírusa terjedhet ivóvízen keresztül, ürülékkel, vagy közvetlen érintkezéssel …

tovább

Galambdoktor Klub

  Elindult a Galambdoktor Klub!  Elindult másik magyar nyelvű honlapom, a Galambdoktor Klub!  A klub a jövőben zártkörű klubként működik majd – de bárki beléphet tagként. Minden …

tovább

Cirkovírus

A circovírus, bár igen súlyos megbetegedést okoz, nem produkál jellemző tüneteket, így jelenléte a legtöbbször felfedezetlen marad. A circovírusok nagy ellenállóképességgel rendelkeznek a hővel és …

tovább

Paramyxovírus

A galambok paramyxovírus okozta, a köznapi szóhasználatban “nyaktekergetés”-nek nevezett kórképe erősen ragályos fertőző betegség, mely hazánkban is széles körben elterjedt. A galamb paramyxovírus a baromfipestis …

tovább

Mikoplazmózis

A mikoplazmák a klamídiákhoz hasonlóan átmenetet képeznek a baktériumok és a vírusok között. Kisebbek és egyszerűbb szerkezetűek a baktériumoknál, egyik legfontosabb jellemzőjük, hogy nincs sejtfaluk. …

tovább

Escherichia coli – kóli baktérium

  Az Escherichia coli (ejtsd: eseríhia kóli) baktérium a legrégebben felfedezett egysejtűek egyike. Az ebbe a fajba tartozó baktériumok a bélcső ártalmatlan lakói is lehetnek, …

tovább

Ornitózis

  Az ornitózist okozó klamídiák egyfajta átmenetet képeznek a baktériumok és a vírusok között. Bizonyos antibiotikumokkal hathatunk rájuk, ebben a baktériumokra hasonlítanak, ugyanakkor a betegséget …

tovább

Paratífusz

  A szalmonellák okozta paratífusz a galambok egyik leggyakoribb, legnehezebben leküzdhető és legtöbb kárt okozó betegsége. Korosztálytól függően nagyarányú elhullással is járhat.   A szalmonellák …

tovább

Baktériumtenyésztés

  A baktériumtenyésztés nagyon hasznos, ráadásul viszonylag egyszerű laboratóriumi vizsgálat. Segítségével meghatározhatjuk a jelenlévő kórokozót, ami segít diagnosztizálni az adott betegséget. Talán még nagyobb előnye, …

tovább

A baktériumokról általában

A baktériumok egysejtű, szabad szemmel nem látható élőlények. Méretük a 0.1 – 10 mikrométeres (a milliméter ezredrésze) tartományba esik. A vírusoknál nagyobbak, és ellentétben azokkal, …

tovább

A vírusokról általában

  A vírusok a baktériumoknál is jóval kisebb kórokozók. A közönséges fénymikroszkóp alatt nem láthatók, megfigyelésükhöz az elektronmikroszkóp mintegy százezerszeres nagyítása szükséges.   A vírusok …

tovább
Close Menu