Sárgagomb betegség

 Az úgynevezett sárgagomb-betegség okozója egy egysejtű parazita, a Trichomonas gallinae.  Súlyos veszteségek okozására képes, a galamb szervezetének több szervét is megtámadhatja. A felnőtt galambok általában tünetmentes hordozók, de főként a fiatalok súlyos, sokszor halálos megbetegedéseket szenvedhetnek. A fiatal galambok jellemzően a begytejen keresztül fertőződnek szüleiktől, de fertőződhetnek a köldökön keresztül is. A kórokozó helyi elváltozásokat okozhat a torok nyálkahártyáján, de elterjedhet az emésztőcsőben és az egész szervezetben.

 

Figyelem! A cikk galambok boncolásáról vagy betegségekről készült képeket tartalmaz. Csak akkor olvassa tovább, ha ez nem okoz problémát Önnek!

 

Trichomonas okozta súlyos kórkép fiókában.

 

Köldökgyulladással járó forma  

Ez csak a fiatal, néhány napos egyedek betegsége, akiket a fertőzött tojófészekből közvetlenül, a még be nem zárult köldökön keresztül támad meg a kórokozó. Ilyenkor jellemző, sajtos, sárgás tályogszerű képződmény alakul ki a bőr alatt a köldök tájékán. A kórokozó innen terjed tovább a belső szervekre, melynek a legtöbbször gyors elhullás a következménye.

 

Szájüregi, avagy “száraz” forma

Egyik fő tünete a szájüregben a torok környékén megjelenő sárga, sajtállagú, gombszerű képlet, amelyről a betegség köznapi elnevezését is kapta. A sárga képlet megjelenése előtt is vannak már helyi elváltozások, amelyek azonban általában elkerülik a tenyésztő figyelmét. A torok nyálkahártyája ilyenkor már kipirult, és nyálkás lerakódás jelenik meg rajta.

A betegeknek nehézséget jelent a takarmányfelvétel, ezért annak mennyisége csökken. A vízfogyasztás kezdetben rendszerint megnő, de később a nagyobb felrakódás következtében az ivás is nehézségbe ütközik, ezért a vízfelvétel csökkenhet. Légvételi nehézségek is jelentkezhetnek.

Fontos megjegyezni, hogy manapság már ez a szájüregi forma egyre ritkábban jelentkezik, az esetek alig 5-10 százalékában. Azaz, ha nem látunk vagy csak elvétve találkozunk a dúcban ezzel a klasszikus tünettel, attól még az állományunk akár nagyon súlyosan is fertőzött lehet a kórokozóval.

 

Belső szervek megbetegedése, azaz az úgynevezett “nedves” forma

Ma már leggyakrabban a betegségnek ezt a formáját látjuk, azaz pontosabban nem látjuk. Tehát nem alakul ki a jellegzetes sárga gomb a szájüregben, hanem a kórokozó rejtetten támadja a szervezetet. Leggyakrabban a begy falában illetve a májban alakulnak ki jellegzetes sajtos-sárgás elváltozások, amelyek mélyre hatolva roncsolják a szöveteket. A fiataloknál vizes, jellegzetesen szúrós szagú hasmenés is felléphet, és a betegek visszamaradnak a fejlődésben. Az idősebb egyedek kedvetlenek, soványodnak, “lekönnyülnek”. Sárgás színű hasmenés és hasi puffadtság csatlakozhat.

Idült esetekben a szemfehérje, a kötőhártya, ritkán az egész bőrfelület sárgás árnyalatot vehet fel. Testszerte jelentkezhetnek gócok, elváltozások, sajtos-sárgás tartalommal, a bőr alatt, vagy mélyebben helyeződve.

 

Hatalmas, trichomonas okozta tályog galamb koponyáján. (Fotó: Dr. Colin Walker: The Pigeon)

 

Sikeres műtét. A tályog tartalma eltávolítva, ezután a galamb néhány nap alatt teljesen felgyógyult. (Fotó: Dr. Colin Walker: The Pigeon)

 

 A betegség kezelésére, illetve megelőzésére többféle hatóanyag létezik. Ajánlatos az egyes szereket bizonyos időnként váltogatni egymással. Túlságosan hosszú ideig adva csak egyféle hatóanyagot, előbb-utóbb hatáscsökkenéssel számolhatunk.

 

Kapcsolódó cikkek a Galambdoktor KLUB honlapomon:

Trichomonasz otthoni vizsgálata

Begytájéki tollhiány

 

 

Ossza meg a bejegyzést ismerőseivel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Mindig az elsők között! Aki feliratkozik a hírlevélre, annak értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, alkalmazásról, ami a honlapra felkerül.

Korábbi bejegyzések

Elevenszülő galamb?!

 Elevenszülő galamb?!… avagy bepillantás az evolúció titkaiba…    Figyelem! Ebben a cikkben egy galamb boncolásának képei láthatók! Csak akkor nézze tovább, ha ez nem okoz

Bővebben »
Close Menu