Galambhimlő

A himlőt a galambok között jellemzően vérszívó ízeltlábúak, különösen szúnyogok közvetítik, de atkák is terjeszthetik. A himlő vírusa terjedhet ivóvízen keresztül, ürülékkel, vagy közvetlen érintkezéssel is. A vírus terjedését segíti rendkívüli ellenállóképessége, mivel – ellentétben a legtöbb vírussal – a szervezetből kikerülve a külvilágon több éven, sőt, évtizeden (!) keresztül is fertőzőképes maradhat.

 

Figyelem! A cikk galambok boncolásáról vagy betegségekről készült képeket tartalmaz. Csak akkor olvassa tovább, ha ez nem okoz problémát Önnek!

 

Az éghajlat melegedésével évről évre nő az ízeltlábúak mennyisége környezetünkben, ráadásul olyan új rovarfajok is megtelepednek hazánkban, amelyek eddig csak a délebbre fekvő országokban találták meg életfeltételeiket. Emiatt nagy valószínűséggel számíthatunk arra, hogy az ízeltlábúak terjesztette betegségek előfordulásának gyakorisága emelkedni fog.

 

A vírus jellemzően a hámsejteket támadja meg a bőr vagy a nyálkahártya felszínén és utat nyit más, mélyebbre hatolni képes kórokozónak, például gennykeltő baktériumoknak. Ezek a himlővírussal együtt már olyan kártételre képesek, amelyek az állat elhullásához is vezethetnek. Ha a vírus a szájüreg nyálkahártyáját támadja meg, enyhébb helyi tünetek mellett is a táplálékfelvétel fájdalmassága súlyos fokú legyengüléshez, lesoványodáshoz vezethet.

Bár a vírus iránt minden korosztály fogékony, mégis elsősorban a növendékek érzékenyek rá. A fertőzéssel egyidejűleg fennálló A-vitamin hiány nagyban súlyosbíthatja a kialakuló tüneteket.

 

Súlyos hímlős folyamat. Az elváltozás ráterjedt a szemüregre is, ami a szem elsorvadásához vezetett.

 

Galambokban leggyakrabban a himlő száraz formája jelentkezik. Ilyenkor szemölcsszerű kinövések, varas elváltozások jelennek meg a szemek körül, a csőr oldalán, az orrnyílások tájékán, és a lábakon. A tollal fedett bőrön is kialakulhatnak sebes elváltozások.

A himlő nedves formájában kezdetben homokszemnyi, később összefolyó fibrines, szürkéssárga felrakódások jelentkeznek a szájüregen belül, a száj és a garat nyálkahártyáján. A nedves forma súlyosabb változatában nyelési, légzési nehézségek alakulnak ki, emiatt soványodás, ritkán elhullás következik be.

A vírus okozta hámsérüléseken másodlagosan támadó kórokozók, elsősorban gennykeltő coccusok telepedhetnek meg. Ezek normál körülmények között nem képesek megtámadni az ép bőrt vagy nyálkahártyát, de a poxvírus utat nyit nekik. Ilyenkor gennyesedő folyamatok alakulnak ki a bőrön, illetve a szájüreg belsejében is. Az elváltozások ráterjedhetnek a szemgolyókra, ilyenkor fibrines dugó töltheti ki a szemüreget, ami a szemgolyó sorvadásához vezet.

A vírus ritkán ugyan, de betörhet a véráramba is, ilyenkor lázas állapotot, levertséget, majd pár napon belül elhullást okoz.

 

Elképesztő szövődmény – csak erős idegzetűeknek. Az egyik himlős góc egy artériát is magába olvasztott, aminek következtében az  artéria mögötti rész vérellátása megszűnt; a testrész elhalt, majd ellökődött. A galamb még él, de az egész orrész a felső csőrrel együtt egyszerűen leesett. (Fotó: Dr. Colin Walker: The Pigeon)

 

A bőrelváltozások észlelésekor akkor járunk el helyesen, ha az elváltozott területeket naponta kétszer jódos oldattal ecsetelgetjük. Ez egyrészt megakadályozza a súlyosabb, másodlagos gennyes folyamatok kialakulását, másrészt a galamb sokkal kevesebb vírust fog üríteni a külvilágra.

A nyálkahártya elváltozásainál hasonló módon járhatunk el, azzal a különbséggel, hogy ilyenkor a jódoldatot öt-tízszeresére hígítva kell alkalmazni.

Ne feledkezzünk meg a madarak megfelelő immunerősítéséről, illetve vitaminellátásáról sem. Ilyenkor kiemelten fontos a hámvédő hatású A-vitamin rendszeres adagolása.

 

A Galambdoktor Klubban megtaláljuk az egyes betegségek jellemző tüneteit és javasolt kezelésüket, illetve megelőzésüket. Kattintsunk az alábbi linkre:

Galambdoktor Klub – Betegségleírások

Ossza meg a bejegyzést ismerőseivel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Mindig az elsők között! Aki feliratkozik a hírlevélre, annak értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, alkalmazásról, ami a honlapra felkerül.

Korábbi bejegyzések

Elevenszülő galamb?!

 Elevenszülő galamb?!… avagy bepillantás az evolúció titkaiba…    Figyelem! Ebben a cikkben egy galamb boncolásának képei láthatók! Csak akkor nézze tovább, ha ez nem okoz

Bővebben »
Close Menu