Ornitózis

 

Az ornitózist okozó klamídiák egyfajta átmenetet képeznek a baktériumok és a vírusok között. Bizonyos antibiotikumokkal hathatunk rájuk, ebben a baktériumokra hasonlítanak, ugyanakkor a betegséget hosszú ideig kell kezelni, a terápia időtartama 30-35,  esetleg még több nap is lehet!

 

A chlamydiák számos madár- és emlősfajt képesek megbetegíteni. Súlyos, néha végzetes kimenetelű megbetegedéseket okozhatnak emberben is.

A kórokozó elsősorban légúti váladékok, cseppfertőzés útján terjed, de a beteg állat bélsarával, valamint a begytejjel is fertőzőképes formában ürül a külvilágra.

A chlamydiák leggyakrabban a szemeket és a légzőrendszer szöveteit támadják meg, de legyengült egyedben bármely szervet károsíthatnak, súlyos, nemegyszer halálos megbetegedést okozva. Fiatal egyedek súlyosabban betegednek meg, mint a felnőttek, egy elhanyagolt állományon belül a fiatalok elhullási aránya gyakran 70-80%-os is lehet! Idősebb állatok nagyobb stressz hatása alatt mutathatják a betegség súlyosabb formáit.

Látszólag egészséges felnőtt galambok tünetmentes chlamydia-hordozók lehetnek, veszélyt jelentve ezzel a többi galambra és a galambtartóra nézve egyaránt!

 

Legelső tünetként, amikor szervi elváltozás még nem látható, a galambok dörzsölni, vakarni kezdik – jellemzően csak az egyik – szem környékét, illetve a fej oldalsó részét. Nemsokára az érintett kötőhártya kipirul, először tiszta, majd gennyes könnyfolyás látható, amihez orrfolyás is csatlakozik. Később légzőszervi tünetek léphetnek fel.

A kötőhártya-gyulladáshoz másodlagosan gennykeltő baktériumok is csatlakozhatnak. Ezek kezelés hiányában az egész szemre kiterjedő gyulladást okozhatnak, ami a szem beolvadásához és teljes vaksághoz vezethet.

A megbetegedést étvágytalanság kíséri, jellemzően haragos zöld színű, nyálkás hasmenés kíséretében. A beteg galamb súlya csökken, lesoványodik, és hosszabb-rövidebb idő múlva bekövetkezhet az elhullás.

Hasonlóan a szalmonellákhoz és a kóli baktériumokhoz, a klamídiák is okozhatnak súlyos szaporodási zavarokat.

 

A betegséget hosszasan kell kezelni, ha azt akarjuk, hogy a dúc mentesüljön a kórokozóktól. Ilyenkor a terápia időtartama 30 vagy még több nap, megszakítás nélkül. Ha csak 1-2 hétig adjuk a megfelelő gyógyszert, a tünetek valószínű elmúlnak, de a galambok hordozók maradnak. Legcélszerűbb kezelési forma valamelyik tetraciklin-származék (elsősorban doxiciklin) alkalmazása tilozinnal kombinálva.

 

Egy egyszerű védőfelszerelés takarítás közben nagyon sok bajt megelőzhet. 

 

A chlamydia átterjedhet az emberre is. Ez leginkább fertőzött dúc takarításakor fordulhat elő, ha a levegőbe jutott fertőzött port belélegzi a galambász. Általában hosszan tartó, múlni nem akaró, néha nagyon súlyos influenza-szerű megbetegedést okoz. Gyanújakor azonnal forduljunk orvoshoz!

 

A Galambdoktor Klubban megtaláljuk az egyes betegségek jellemző tüneteit és javasolt kezelésüket, illetve megelőzésüket. Kattintsunk az alábbi linkre:

Galambdoktor Klub – Betegségleírások

Ossza meg a bejegyzést ismerőseivel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Mindig az elsők között! Aki feliratkozik a hírlevélre, annak értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, alkalmazásról, ami a honlapra felkerül.

Korábbi bejegyzések

Elevenszülő galamb?!

 Elevenszülő galamb?!… avagy bepillantás az evolúció titkaiba…    Figyelem! Ebben a cikkben egy galamb boncolásának képei láthatók! Csak akkor nézze tovább, ha ez nem okoz

Bővebben »
Close Menu