Fehérjék, aminosavak

A fehérjék olyan óriásmolekulák, amelyek kisebb molekulákból, úgynevezett aminosavakból épülnek fel. A szervezet a takarmánnyal felvett növényi és állati fehérjét először ezekre az építőkövekre bontja le, majd ezekből az alkotórészekből építi fel saját testfehérjéit. 

 

Huszonkét olyan aminosavat ismerünk, melyek feltétlenül szükségesek a galambok szervezete számára. Ezek nagyobb részét a szervezet maga is elő tudja állítani, de van tíz olyan aminosav, amelyet készen kell kapnia – ezeket nevezzük esszenciális aminosavaknak. Egy tápanyag fehérjére vonatkozó tápértéke annál magasabb, minél nagyobb mennyiségben tartalmazza ezeket az esszenciális aminosavakat. Viszont, ha csak egyetlen esszenciális aminosav is elégtelen mennyiségben van jelen, a fehérje-előállítás ehhez fog igazodni – vagyis akár egyetlen egy féle aminosav hiánya vagy csökkent mennyisége is elég ahhoz, hogy a szervezet fehérje-anyagcseréje zavart szenvedjen -, ennek pedig egyenes következménye a repülési teljesítmény csökkenése, illetve az immunrendszer károsodása.

 

Az egyes takarmányfélék csak több-kevesebb mennyiségben tartalmazzák az esszenciális aminosavakat – például a kukorica igen szegény a lysin és a triptofán nevű aminosavakban. Ezért egyoldalú kukoricatakarmányon tartott állatok fehérje-anyagcseréje egy idő után súlyos zavart szenved.

 

A borsófehérje az egyik legjobb minőségű növényi fehérje.

 

A versenyrepülések alatt a galamb mellizomzata 9-10 összehúzódást végez másodpercenként, méghozzá sok órán keresztül. Ez a hatalmas megterhelés, vagy nevezzük inkább megerőltetésnek, óhatatlanul is a mellizomzat enyhébb-súlyosabb károsodásával jár. A károsodások kezelése az egész versenyszezon alatt rendszeresen kell, hogy történjen, a galambok hazaérkezése után azonnal hozzá kell kezdeni. Annál is inkább, mivel a bekosarazás előtt a takarmány fehérjetartalmát általában amúgy is kicsit visszafogtuk.

A versenyidőszakon kívül más esetekben is szükség lehet az aminosavak pótlólagos bevitelére. Ilyen időszakok különösen a tollváltás, a hő- és egyéb stresszek, a fiókanevelés, a növekedés korszaka. Megnövekedett aminosav-szükséglete van a valamilyen okból megbetegedett galambnak is. Fontos, hogy ezekben az időszakokban külön esszenciális aminosav-forrást biztosítsunk madarainknak. Célszerű ezért az olyan vitaminkeverékek használata, amelyek esszenciális aminosavakat is tartalmaznak.

 

A tojásfehérje a legjobb minőségű fehérje a világon – még az anyatejnél is jobban hasznosul. Néhány, galamboknak gyártott gyári készítmény is tartalmazza. 

 

 

 

Ossza meg a bejegyzést ismerőseivel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Mindig az elsők között! Aki feliratkozik a hírlevélre, annak értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, alkalmazásról, ami a honlapra felkerül.

Korábbi bejegyzések

Elevenszülő galamb?!

 Elevenszülő galamb?!… avagy bepillantás az evolúció titkaiba…    Figyelem! Ebben a cikkben egy galamb boncolásának képei láthatók! Csak akkor nézze tovább, ha ez nem okoz

Bővebben »
Close Menu