Cirkovírus

A circovírus, bár igen súlyos megbetegedést okoz, nem produkál jellemző tüneteket, így jelenléte a legtöbbször felfedezetlen marad. A circovírusok nagy ellenállóképességgel rendelkeznek a hővel és a különböző fertőtlenítőszerekkel szemben, így a külvilágon való megsemmisítésük is nagy odafigyelést igényel.

 

A circovírusok a galambokban a szervezet védekező-rendszerének részét képező nyirokszervek bizonyos sejtjeit támadják meg és pusztítják el, hasonlóan az emberi AIDS-et okozó HIV vírushoz. A legyengített immunrendszer ezután már nem tudja eredményesen felvenni a harcot a többi kórokozóval szemben sem, így a circovírussal fertőzött egyedet elvileg bármilyen kórokozó könnyen megbetegítheti, sőt, egyébként ártalmatlan mikrobák is megtámadhatják.

A vírus elsősorban a fiatal, egy éven aluli korosztályra veszélyes. Egy éves kor fölött a galambok már ellenállóbbak vele szemben, mert korral összefüggő immunitás alakul ki bennük.

 

Fiatalok. A legveszélyeztetettebb korosztály.

 

A circovírusos fertőzöttséget nehéz a galambállományban felismerni, mivel a tünetek rendkívül széles skálán mozognak, elsősorban attól függően, milyen egyéb kórokozók társulnak másodlagosan a fertőzéshez. Ezek a másodlagosan támadó kórokozók lehetnek baktériumok, vírusok, paraziták, gombák, illetve ezek kombinációi. Circovírus kártételére kell gondolnunk tehát, ha a dúcban rövid időn belül többfajta betegség üti fel a fejét, és különösen gyanús a dolog, ha ez a fiatal galambok körében jellemző.

Heveny, súlyos esetekben hirtelen étvágyvesztés, tompultság jellemzi a betegeket, akik néhány nap múlva elhullanak. Kevésbé heveny esetben a tompultságot hasmenés, súlycsökkenés kíséri, repülési képtelenség jelentkezik, majd ezután következik be a halál. Gyakori tünet még légzési nehézség fellépése, orrfolyás, lassú, de megállíthatatlan lesoványodás. Ezeket a tüneteket kísérheti hasmenés is, amelynek milyensége szintén nem jellemző: sokszor nyálkás-zselés, zöldesbarnás, de lehet éppen vízszerű is. Ezenkívül a kapcsolódó másodlagos, sőt harmadlagos fertőzések miatt elvileg valamennyi, másfajta betegségre jellemző tünet felléphet.

 

Mivel vírusokra nem hatnak az antibiotikumok, közvetlenül nem tudunk fellépni a cirkovírus ellen. Legfontosabb dolog ezért a galambok optimális ellátása, általános erősítése, a megfelelő vitaminadagolás, az immunrendszer minden lehetséges módon való támogatása. Ezenkívül a törvényszerűen bekövetkező másodlagos fertőzések okozta megbetegedéseket kell kezelnünk az azoknak megfelelő gyógyszerekkel.

 

A Galambdoktor Klubban megtaláljuk az egyes betegségek jellemző tüneteit és javasolt kezelésüket, illetve megelőzésüket. Kattintsunk az alábbi linkre:

Galambdoktor Klub – Betegségleírások

Ossza meg a bejegyzést ismerőseivel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Mindig az elsők között! Aki feliratkozik a hírlevélre, annak értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, alkalmazásról, ami a honlapra felkerül.

Korábbi bejegyzések

Elevenszülő galamb?!

 Elevenszülő galamb?!… avagy bepillantás az evolúció titkaiba…    Figyelem! Ebben a cikkben egy galamb boncolásának képei láthatók! Csak akkor nézze tovább, ha ez nem okoz

Bővebben »
Close Menu