Kokcídiózis

A kokcídiózist egysejtű paraziták, a bélben élősködő kokcídiumok okozzák. Sok gerinces állatfajt képesek megbetegíteni, közöttük a galambokat is. Az egyes kokcídiumfajok jellemzően meghatározott állatfajokat betegítenek meg, tehát pl. a galambok kórokozói nem betegítik meg a tyúkféléket és viszont.

 

A coccidiosis ürülék útján terjed. Terjedéséhez nedves, meleg környezetre van szüksége. Ezért az ilyen mikroklíma fennállásakor a legveszélyesebb.

A coccidiumok – sok más mikroorganizmushoz hasonlóan -, ha kis mennyiségben vannak jelen a szervezetben, nem okoznak megbetegedést. Ha azonban valamely okból az immunrendszer legyengül (pl. erős stressz), vagy pedig a mikroorganizmusok túlságosan nagy számban kerülnek be a szervezetbe, az egyensúly felborul, és máris jelentkeznek az első tünetek.

A coccidiumok a bélfal sejtjeit támadják meg, ami egyre súlyosbodó hasmenéshez vezet. A híg bélsár zöldes-barnás árnyalatú lesz, majd kifejezetten véressé válhat.

A coccidiosis bármely korú galambot megbetegíthet, mégis, a legnagyobb károkat az elválasztott fiatalok között szokta okozni. Kártétele utat nyithat sok egyéb kórokozónak, így aztán a megbetegedések súlyosbodhatnak és dúcon belül is variálódhatnak.

 

Galamb ürülék minta mikroszkópos felvétele. A képen három kokcídium oocysta, a kokcídiumok “petéje” vagyis fertőző alakja is látható. Az egyik kis kerek oocystát a kép közepén látjuk. A három kerek kokcídium-petén kívül az összes többi alakzat takarmányból származó félig emésztett növényi rész.

 

 

A nyálkás-vizes, sokszor zöldesbarnává, majd véressé váló bélsár eléggé jellemző tünete a coccidiosisnak. A hasmenéshez levertség társul, a galambok “gubbasztanak“, tolluk borzolt. A takarmányfogyasztás nagyban csökken, a vízfogyasztás viszont nő. A súlyos tüneteket mutató egyedek rövidesen elhullanak.

 

A gyógykezelés általában három-öt napig tart, az alkalmazott készítménytől függően. A kezelést követően adjunk a galamboknak vitaminkeveréket, és arról se feledkezzünk meg, hogy a gyógyszeres kezelés erősen megritkíthatta a bél hasznos baktériumait, így azokat is pótoljuk.

Megelőzés. A bélsárral kikerülő coccidiumformák csak akkor képesek fertőző képletekké alakulni, ha napokig nedves, hűvös környezetben maradhatnak a külvilágon. Ezért fontos a rendszeres ketrectakarítás, amire nedves időjárás esetén még fokozottabban kell ügyelni. Ha a ketrec padlója nedves és nehezen szárad, szórjuk fel nedvszívó anyaggal, pl. zeolittal.

 

Ossza meg a bejegyzést ismerőseivel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Mindig az elsők között! Aki feliratkozik a hírlevélre, annak értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, alkalmazásról, ami a honlapra felkerül.

Korábbi bejegyzések

Elevenszülő galamb?!

 Elevenszülő galamb?!… avagy bepillantás az evolúció titkaiba…    Figyelem! Ebben a cikkben egy galamb boncolásának képei láthatók! Csak akkor nézze tovább, ha ez nem okoz

Bővebben »
Close Menu