A baktériumokról általában

A baktériumok egysejtű, szabad szemmel nem látható élőlények. Méretük a 0.1 – 10 mikrométeres (a milliméter ezredrésze) tartományba esik. A vírusoknál nagyobbak, és ellentétben azokkal, a baktériumok saját anyagcserével rendelkeznek. Felépítésük változó, bonyolultabb vagy egyszerűbb, pl. a mikoplazmáknak még sejtfaluk sincs.

 

A galambok egészségének szempontjából megkülönböztethetünk hasznos, közömbös, illetve kórokozó baktériumokat, bár ez a fajta csoportosítás nem teljesen precíz –  például bizonyos baktériumfajok általában közömbösek a galambok szervezetére nézve, adott körülmények között mégis kórokozókká válhatnak.

A hasznos baktériumok közül legismertebbek a hasznos bélbaktériumok, ilyenek például a Lactobacillusok, vagyis a tejsavtermelő baktériumok. Jelenlétük a bélben létfontosságú: segítik az emésztést, távoltartják a kórokozókat a bélfaltól, vitaminokat termelnek.

Közömbös “együttlakó” lehet például a streptococcus baktérium, amíg a bélben van – ha azonban valami miatt áttör a bélfalon és bekerül a véráramba, súlyos, akár végzetes fertőzést okozhat.

A kórokozó baktériumok közül sajnos jól ismerjük a szalmonellákat. Ők bárhol és bármilyen mennyiségben találhatók a szervezeten belül, kórokozóknak minősülnek.

 

A baktériumok, ellentétben a vírusokkal, önálló szaporodásra képesek, és saját anyagcserével rendelkeznek. Ebből következik, hogy bizonyos mérgekkel(!), vagyis antibiotikumokkal hatni lehet rájuk. Az antibiotikumok vagy elpusztítják a baktériumokat, vagy a szaporodásukat gátolják. Előbbiek a baktericid, azaz baktériumölő, utóbbiak a bakteriosztatikus, vagyis a baktériumok szaporodását gátló antibiotikumok.

Nagyon fontos különbség tehát, hogy amíg a vírusok ellen az antibiotikumok teljesen hatástalanok, addig a baktériumok okozta betegségeket elméletileg sikeresen kezelhetjük antibiotikummal.

Ebből a szemponból az ornitózist okozó Chlamydiák már félig átmenetet képeznek a baktériumok és a vírusok között. Bizonyos antibiotikumokkal hathatunk rájuk, de mivel anyagcseréjük és életmódjuk eltér a többi baktériumétól, emiatt sokkal hosszabb kezelési idő szükséges ellenük. (Akár 35 nap folyamatos antibiotikumos kezelés.)

 

A legfontosabb baktériumok okozta galambbetegségek és okozóik a következők:

  • paratífusz – Salmonella baktérium
  • kóli – Coli baktérium
  • mikoplazma – Mycoplasma baktérium
  • ornitózis – Chlamydia baktérium
  • sztreptokokkózis – Streptococcus baktérium

 

Kapcsolódó cikk a Galambdoktor Klub honlapon:

Félbehagyott csaták – vesztes háborúk

 

Ossza meg a bejegyzést ismerőseivel!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Korábbi bejegyzések

Hírlevél

Mindig az elsők között! Aki feliratkozik a hírlevélre, annak értesítést küldünk minden új bejegyzésről, hírről, alkalmazásról, ami a honlapra felkerül.

Korábbi bejegyzések

Elevenszülő galamb?!

 Elevenszülő galamb?!… avagy bepillantás az evolúció titkaiba…    Figyelem! Ebben a cikkben egy galamb boncolásának képei láthatók! Csak akkor nézze tovább, ha ez nem okoz

Bővebben »
Close Menu